Земјотрес почуствуван во Македонија со јачина од 2,8 степени

Објавено на 19 мај, 2021 во 10:20

Земјотрес со јачина од 2,8 степени според Рихтерова скала бил регистриран изминатата ноќ во 01:20 часот од страна на телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија. Со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Епицентарот бил во Тетово-Гостивар, 65km југозападно од Скоpje.

„Според досегашните податоци овој земјотрес беше почувствуван од населението во Маврово, Гостивар, Дебар и Кичево со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала“, стои во соопштението на Сеизомолошката опсерваторија.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.