Македонец спасил 15 годишно девојче на плажа во Албанија

Објавено на 21 јули, 2021 во 14:24

Преку својот Фејсбук профил болничарот Јовица Ѓоргиев, вработен во Итната медицинска помош во Скопје, информираше за немилиот настан којшто се случил на плажата во Саранда.

-Во бесознание и циенотични усни со добар пулс и она што ни е вродено на сите вработени во И.М.П.-СК, да дадеме прва помош на такво лице, пристапив по протоколите за давање прва помош на давеници што сме ги давале и со нашите обуки во Брза Помош го реанимирав, девојчето поврати вода и ја доби бојата на лицето како на здрав човек, пишува болничарот Јовица на својот профил на Фејсбук.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.