Спречете ги пајаците да влезат во вашиот дом со помош на овие супер трикови

Објавено на 1 септември, 2021 во 13:31

Ако имате разновидни растенија, купишта дрво или бршлен што се качуваат по sидовите во близина на влезната врата, ова се совршени скривалишта за пајаци да се прикрадат во вашиот дом.

Масло од пеперминт масло / етерични масла

Екстремитетите на пајакот му помагаат да се ориентира и да слуша звуци и мириси. Воопшто не го сакаат мирисот на пеперминт, па можете да ги избркате со прскање со разреден раствор од масло од пеперминт низ вашиот дом. Етерични масла и други мириси, исто така, можат да ги уништат пајаците – роза, цимет, масло од чајно дрво или лаванда.

Креда

Пајаците чуствуваат со помош на екстремитетите а со помош на креда ќе им го ограничите движењето ако нацртате линија со креда околу областа каде што не сакате да одат, како вратот или околу креветот.

Исклучете го надворешното светло

Пајаците ги привлекува светлината, па ако ги исклучите надворешните светла, вашиот дом нема да биде толку привлечен кон нив.

Чувајте го вашиот дом чист

Пајаците сакаат да се кријат на темни и запоставени места, а остатоците од храната привлекуваат инсекти, вклучувајќи ги и пајаците. Со почесто чистење со правосмукалка и бришење прашина, освен што ќе го отстраните она што привлекува инсекти што пајаците сакаат да ги јадат, ќе ги уништите и нивните мрежи. Покрај тоа, ќе ги усисате нивните јајца, така што ќе има помалку од нив.

Поместете ги растенијата

Ако имате растенија или купишта дрво или бршлен што се качуваат по ѕидовите во близина на влезната врата, ова се совршени скривалишта за пајаци кои имаат за цел да влезат во вашиот дом.

Земете мачка

Иако можеби не е најхумана опција, вреди да се напомене дека мачките сакаат да бркаат пајаци, и тие можат да ги јадат.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.