Замрзнати бришачи на автомобилот: Што не смеат да прават возачите во никој случај?

Објавено на 17 јануари, 2023 во 09:58

Многу возачи не обрнуваат многу внимание на зимските услови, а со тоа и на тоа што им е дозволено и што треба да прават пред да седнат зад воланот.

На пример, ако заборавите да ставите заштитна фолија над стаклото претходната вечер, целото стакло ќе биде замрзнато. Проблемот настанува затоа што бришачите замрзнуваат и се „лепат“ за шофершајбната на автомобилот.

Има работи кои возачите во вакви случаи никогаш не треба да ги прават. Како прво, не треба да возите со замрзнати стакла бидејќи може да бидете казнети. Според информациите на ADAC, ниту стругањето на мразот додека работи моторот не е многу корисно.

Може да се појават други грешки. Комбинацијата на течност за бришачите на шофершајбната и вклучувањето на бришачите може да обезбеди лек на прв поглед. Сепак, бришачите на шофершајбната може да се скршат поради ненадејно движење. Покрај тоа, течноста за бришачите е веќе замрзната. Ако бришачите се движат, прашање е дали гумата воопшто прави нешто против мразот.

Но, што да направите сега за да не изгубите 20 минути наутро? Постојат два трикови кои ќе ви помогнат.

Како прво, предвечерието е важно. Возачите секако можат да го покријат ветробранското стакло и бришачите. Но, ако ги погледнете улиците, многу малку луѓе го прават тоа.

Од друга страна, за среќа, постојат начини да се справите со замрзнатите стакла на автомобилот. Оцетот е вистински чудотворен лек за замрзнатите шофершајбни.

Возачите можат да користат мешавина од вода и оцет (сооднос 3 спрема 1) како класичен спреј за одмрзнување наутро или да го испрскаат шофершајбната претходната вечер. Малку или воопшто не се формира мраз. Се разбира, возачите можат да користат и класични одмрзнувачи.

Важно е целото ветробранско стакло да е слободно и бришачите да можат да се користат на тој начин. Патем, ADAC советува да не се користи топла или топла вода за одмрзнување на шофершајбните и бришачите – во најлош случај тоа ќе го уништи стаклото. И тогаш повеќе не ви требаат бришачи.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.