Како да се изборите со бранот на тропски горештини: Брзата реакција во случај на сончаница или топлотен удар е клучна!

Објавено на 20 јули, 2022 во 10:50

Високите температури и високата влажност, кои се чести придружници на летото, претставуваат сериозна закана за здравјето на луѓето, особено ако траат неколку дена по ред. Посебно чувствителни на овие временски „неприлики“ се постарите лица, децата, трудниците и луѓето кои боледуваат од кардиоваскуларни, цереброваскуларни, респираторни, дијабетес и други хронични болести.

Состојби кои најмногу загрижуваат се сончаницата и топлотниот удар.

Топлотен удар – Најтешкиот здравствен проблем што може да го предизвикаат високите температури, поради губењето на контролата врз телесната температура и неспособноста за ладење, температурата на телото се зголемува за само 10-15 минути (40,5 степени Целзиусови или повеќе), а пулсот е забрзан (дури и над 160 отчукувања во минута). Ако не се препознае навреме, топлотниот удар може да доведе до потешки оштетувања на здравјето, па дури и до опасност по живот.

Кога ќе дојдете до таа точка, сериозно зголемената телесна температура предизвикува промени во менталниот статус, вртоглавица и на крајот може да доведе до губење на свеста. Мускулите може да почнат да пукаат, што доведува до откажување на бубрезите. Тоа го прави топлотниот удар опасен по живот, велат експертите.

Симптоми: црвена, топла и сува кожа (без потење), силна главоболка, гадење, вртоглавица, забрзан пулс, екстремно висока температура, губење на свеста.

Прва помош: префрлете го лицето во ладовина или разладено место, ставете го во лежечка положба на грб ако е свесно, ако не, ставете го на страна, кренете му ги нозете над нивото на главата, поливајте го со ладна вода. Контролирајте ја телесната температура и обидете се да ја намалите под 38 степени. Веднаш повикајте итна помош.

Не заборавајте на препораките на лекарите, за да се преземат превентивни мерки за да не дојде во вакви случаи: Пијте што повеќе течност, ако претерано се потите, внесувајте повеќе минерална вода. Избегнувајте сонце помеѓу 11 и 16 часот и изберете лесна облека од природни материјали.

Топлотна исцрпеност – Здравствен проблем кој може да се развие и неколку дена по изложувањето на високи температури, поради физички активности, ако внесувањето на течности бил недоволен.

Симптоми: Замор, слабост, вртоглавица, главоболка, несвестица, гадење и повраќање, грчеви во мускулите, отежнато потење, бледа, студена и влажна кожа, брзо и плитко дишење.

Прва помош: Тргнете го лицето од сонце на поладно место, ставете го во лежечка положба со малку кренати нозе и дајте му многу течности (вода, безалкохолни пијалаци), прскајте го со вода и ладете го со вентилатор. Од топлотната исцрпеност може да се развие топлотен удар, па ако наведените симптоми се влошат или траат подолго од еден час, потребна е итна медицинска помош.

Топлотни грчеви – Болни грчеви во мускулите кои се јавуваат по голем физички напор кај луѓе кои многу се потат. Луѓето кои обилно се потат се почувствителни на можноста за појава на топлотни грчеви бидејќи со потењето се губи солта, а намаленото ниво на сол во мускулите предизвикува болни грчеви во рацете, нозете или стомакот.

Симптоми: Кожата е бледа и испотена, температурата е нормална, а на згрчениот мускул можеме да почувствуваме задебелување.

Прва помош: Потребно е лицето да ги прекине сите активности, да се засолни од сонцето во сенка или во разладена просторија, да му се даде да пие вода или природни овошни сокови. Да не продолжи со напорна физичка работа ниту неколку часа по грчевите, бидејќи може да дојде до исцрпеност или топлотен удар. Ако грчевите траат подолго од еден час, да се побара медицинска помош.

Топлотен осип – Иритација на кожата предизвикана од прекумерно потење поради топлото време. Изгледа како збир од плускавци или мозолчиња кои најчесто се појавуваат на вратот, горниот дел од градите, препоните, под градите или на внатрешната страна на лактот.

Симптоми: Црвен осип со силно чешање.

Прва помош: Одете под сенка или во ладна просторија и облечете сува облека. Нанесете ладни облоги на осипот. Кај таквите луѓе обично не се препорачува нанесување крем, туку употреба на детски пудри за кожа.

Сончаница – Вид на топлотен удар што настанува кога главата е изложена на директно влијание на сончевите зраци.

Симптоми: Слабост, гадење и повраќање, главоболка, вртоглавица, немир, збунетост, црвено лице, зуење во ушите. Во потешките случаи, се појавува зашеметеност, проширени зеници и несвестица со забрзан отчукување на срцето и плитко забрзано дишење, а во најтешките случаи, може да дојде и до опасност по живот.

Прва помош: Преместете го лицето во сенка или разладена просторија, отстранете ја вишокот облека, ставајте ладни облоги на главата, ако е свесно, давајте му ладни пијалaци.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด