На какви болести може да укажуваат жолтите нокти?

Објавено на 15 август, 2022 во 12:00

Ако пушите или имате пушачи меѓу блиски луѓе, сигурно сте забележале дека имаат жолти нокти. Се разбира, ништо необично, тутунот ги бои. Меѓутоа, доколку имате жолти нокти и не ја знаете причината, вреди да одите на преглед. Причината можеби е тривијална, но може да биде и симптом на нешто сериозно.

Габи на ноктите може да биде една од причините, тоа е честа состојба која започнува како бела или жолта дамка под врвот на вашиот нокт на рацете или нозете. Како што инфекцијата напредува и се шири, габата на ноктите може да предизвика промена на бојата, задебелување и распаѓање на ноктите.Постојат голем број други здравствени проблеми поврзани со жолтите нокти за кои треба да знаете.

Во ретки случаи, жолтите нокти може да укажуваат на посериозна состојба како што е тешко заболување на тироидната жлезда, болест на белите дробови, дијабетес или псоријаза.

Болести на тироидната жлезда

Тоа е општ термин за медицинска состојба која ја спречува тироидната жлезда да произведува вистинска количина на хормони. Тироидната жлезда обично е одговорна за производство на хормони кои го одржуваат телото нормално да функционира. Отечен врв на прстот, заоблен нокт и задебелена кожа над ноктот се исто така знаци на болест на тироидната жлезда. Но, проверете и дали имате други симптоми.

Симптоми на забрзана функција на тироидната жлезда:

Палпитации на срцето

Визуелни нарушувања

Губење на тежина

Губење на косата и други влакна, веѓи, трепки

Појава на нередовно менструално крварење, намалена женска плодност

Ментално растројство со појава на анксиозност и фобии, неможност да се концентрира долго време

Главоболки

Промени во кожата и ноктите

Нарушувања во вратот, чувство на „кнедла“, отежнато голтање, отежнато дишење.

Симптоми на недоволна активност на тироидната жлезда

Поспаност

Зголемување на телесната тежина

Нередовно менструално крварење

Губење на либидото, пониска женска плодност, губење на бременост со послаб развој на плодот, влошување на интелектуалните функции, промени во расположението, депресивни нарушувања, анксиозност, појава на фобии.

Губење на косата и други влакна, веѓи, трепки

Главоболки

Промени во кожата и ноктите

Визуелни нарушувања, двоен вид

Трнење во телото

Нарушувања во вратот, чувство на „кнедла“, отежнато голтање, отежнато дишење.

Белодробни заболувања

Синдромот на жолти нокти е ретка состојба поврзана со хронични респираторни проблеми, а главен симптом се секако жолтите нокти.

Лицето со жолти нокти може да има респираторни симптоми, како што е хронична кашлица, и обично има отечени потколеници или глуждови.

– Експертите не знаат што предизвикува синдром на жолти нокти. Но, тоа може да биде поврзано со неправилна циркулација, проблеми со лимфната дренажа или акумулација на течност околу белите дробови, сугерираат некои истражувања.

Кога да се оди на лекар?

Недостаток на здив или отежнато дишење – Не треба да имате проблеми со дишењето без причина и не треба долго да се опоравувате од вежбањето

Чувство како да не можете да добиете доволно здив – тешкото дишење во и надвор може да биде важен предупредувачки знак

Хронична кашлица – ако трае подолго од еден месец, кашлицата може да биде симптом на респираторно заболување.

Кашлање крв – крвта може да дојде од белите дробови или горниот респираторен тракт, а тоа е сигнал за здравствен проблем

Многу слуз – слузта може да го одбрани телото од инфекции. Но, зголеменото производство на слуз повеќе од еден месец може да укаже на болест на белите дробови

Белодробни болки – необјаснето белодробно заболување кое трае повеќе од еден месец и се влошува кога дишете или кашлате е предупредувачки знак.

Дијабетес

Кај некои луѓе со дијабетес, ноктите добиваат жолтеникава нијанса. Често оваа боја е поврзана со разградувањето на шеќерот и неговото влијание врз колагенот во ноктите. Овој вид на пожолтување не е штетен и не треба да се третира.

И двата типа на дијабетес имаат некои заеднички предупредувачки знаци:

Глад и замор

Почесто мокрење и жед

Сува уста и чешање на кожата

Привремено заматен вид

Главоболка

Несоница

Промени во расположението

Псоријаза

Псоријазата е хронична, повеќеслојна, системска воспалителна болест на кожата која предизвикува лушпести дамки на кожата.

Знаци на псоријаза на ноктите се:

Мали вдлабнатини на ноктите

Бела, жолта или кафеава промена на бојата

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.