Јаболка и цимет за детоксикација

Објавено на 23 јануари, 2016 во 07:54

Брзиот начин на животот, лошата исхрана и недостигот од физичката активност не прави да се чувствуваме уморно, исцрпено и без енергија.

Затоа подгответе ја ова ниско калорична и здрава напивка која е одлична за детоксикација на организмот, помага при слабеењето, дава енергија, а пред се е вкусна!

Потребни состојки:

2 поголеми или 3 помали јаболка

2 стапчиња цимет

1 стаклено шише со широко грло

1 литар обична вода

Подготовка: Измијте ги јаболката, сечете ги на тенки парчиња и ставете ги парчињата во шишето. Во шишето додадете ги 2 стапчиња цимет. Состојките прелејте ги со вода, затворете го шишето и оставете го да седи во фрижидер преку ноќ. Напивката пијте ја секој ден.

Совет: Во водата исцедете малку сок од лимон, мандарина или портокал за да ја збогатите напивката со витамин Ц. Кога ќе ја испиете напивката состојките повторно прелејте ги со свежа вода и оставете ги во шишето да поседат како првиот пат. Ефектот ќе биде апсолутно ист. Истите состојки можете да ги искористете дури три пати!

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.