Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Светскиот Институт за мир со седиште во градот Абуџа во Нигерија го постави велешанецот Љупчо Михајловски за Амбасадор на мирот во Македонија. Така пишува на Сертификатот што деновиве стигна на домашната адреса на Михајловски кој всушност покажува дека овој светски институт го следи творештвото и мисијата на на овој велешанец и затоа токму него го избрала за свој Амбасадор.

- Тоа е начин преку кој Институтот за мир од Нигерија ми покажува дека го следи моето творештво што се шири низ целиот свет. Ми причинува задоволство затоа што ова е втора светска институција која покажува интерес за тоа што јас го работам. Да повторам прв пат за Амбасадор на мир ме прогласија Обединетите умови за мировно општество од Индија, во 2009 година, но не само за Македонија туку пошироко за Европа. Да не пропуштам да кажам дека со исто звање ме почести и Светската лига на поети, рече Михајловски.

Во досегашната негова мировна мисија преку поезијата Михајловски е секогаш идентификуван како Македонец а земјата во која тој е роден се пишува како Република Македонија./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.