Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Ataturkotkrivanjenaspomenik fin

По многу перипетии и пет годишно чекање денеска свечено беше откриен споменикот на таткото на модерна Турција, Мустафа Кемал Ататурк, во паркот на пријателството на Велес со Општина Каршијака, Република Турција. Споменикот го открија градоначалникот Аце Коцевски, членот на Советот на Општина Велес, Бесим Ахмедов и претставничката на Аташето за култура на Амбасадата на Република Турција во Република Македонија, Чилдем Ѓулу.

-Турската заедница е многу важен конситутивен елемент на македонската нација, да речам граѓани, во целина. Мило ми е што конечно овој споменик ја виде светлината на денот и ќе го краси нашиот град. Тоа е важно не само за турската заедница во нашиот град туку и за сите нас, не само затоа што таткото на Кемал Ататурк потекнува од селото Коџаџик, дебарско, не само што учел Воено училиште во Битола и затоа што е творец на модерна Турција туку затоа што е еден од главните ликови во модерната светска историја и цивилизација. Верувам дека овој споменик ќе привлекува туристи кои од Турција ќе доаѓаат во Македонија за да го видат во знак на пријателството на Македонија со Турција, рече градоначалникот Коцевски.

IzjaviKocevskiBesimiTurcinka fin

-Многу сме горди што денеска сме тука, во Велес, на откривањето на споменикот на Мустафа Кемал Ататурк. Се надевам дека и во иднина заеднички ќе организираме уште многу вакви убави културни настани во Македонија каков што е денешниов, рече Ѓулу.

- Ова е посебен ден за турските граѓани во целата држава, Република Македонија. Пресреќен сум што ја имав честа да бидам дел од делегацијата што го откри споменикот на Кемал Ататурк во Велес. Од секогаш постоело пријателство помеѓу македонскиот народ и Турците. Околу 2 милиони наши македонски иселеници денеска живеат во Каршијака, кај Измир. Се надевам дека за кратко време ќе се надмине проблемот со двојното државјанство затоа што постарите од нив сакаат да дојдат а голем дел од нив и повторно да живеат тука, во Македонија, рече Ахмедов.

SpomenikAtaturksodelegacija fin

Споменикот е донација од збратимената општина Адалар од Турција. Како што најави градоначалникот Коцевски, во иднина во соработка со турската заедница во Велес ќе биде поставена и бистата на Мустафа Кемал Ататурк за што се чека одлука за локација од страна на турската заедница во градот.

SpomenikAtaturksvecenasednica fin

На свеченото откривање на споменикот му претходеше одбележување, поточно свечена академија на Денот на Наставата на турски јазик во Република Македонија која се одржа во Ликовниот салон во Велес. Настанот го организираше Општина Велес и присуствуваа претставници на општествено-политичкиот живот во Велес и Македонија од македонската и турската заедница, на Амбасадата на Република Турција, претставници на верските заедници и граѓани. /У.Ј

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.