Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Центарот за научна фантастика „Визија“ деновиве, како предпоследна активност за годинава ја издаде стихозбирката со наслов „Меѓу сонот и јавето“ на Марица Поповиќ. Таа е поетеса од Ниш, членка на Друштвото на писатели „Чегар“ од Ниш со кого „Визија“ остварува подолготрајна соработка. Стихозбирката содржи 48 песни посветени на љубовта, семејството и на природата. Стиховите се отпечатени на србски јазик и е наменета за србскиот пазар.

- Книгата нема допирна точка со научната фантастика. Но, секако ќе се сложите со мене дека во последно време на нашиве простори научна фантастика е да имаш мир, љубов, спокој токму во време кога неспокојот и кибернетскиот терор што го трпиме ги потиснува основните човечки доблести.

„Визија“ книгата ја издаде од сопствени сретства со цел да се градат пријателства и мостови помеѓу народите на Балканот. Михајловски вели дека издавањето на книги на македонски автори во Србија и на србски во Македонија во моментов е многу значајна поради актуелните политички случувања помеѓу двете држави на поранешна Југославија, во делот на градењето добрососедски односи. „ Промоцијата на стихозбирката „Меѓу сонот и јавето“ на Марица Поповиќ ќе се случи во Ниш, вгодина, во средината на јануари.

- Народите треба да ги спојуваат културите, традициите и поезијата како добри почетоци за понатамошни соработки, додаде Михајловски.

Авторката Поповиќ својата најнова стихозбирка ја посветува на својот син Милан додека автор на идејното решение, илустрацијата, на корицата е дело на сопругот на Милица кој по професија е ликовен уметник. Затоа од „Визија“ велат дека успеале во една стихозбирка да спојат и претстават цело едно семејство од Ниш.

Стихозбирката е издадена во 100 примероци. Марица Поповиќ била член на Книжевна Младина на Ниш во 1975 година а сега е член на Дружтвото на писатели „Чегар“ од Ниш. Поетесата досега учествувала на бројни општински, регионални и сојузни фестивали на поезија на кои е добитник на повеќе награди. Нејзините песни се објавени во повеќе Зборници на поезија во соседна Србија.

Засега, за жал промоција на стихозбирката не може да се направи во Велес поради нефункционалноста на просторот што Општина Велес му го додели на Центарот за научна фантастика „Визија“ во зградата на поранешен хотел „Вила Зора“ ./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.