Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Пијанистите Петре Штерјов од Велес, Македонија и Бенџамин Думонт од Белгија одржаа целовечерен концерт пред велешките вљубеници во класичната музика. Концертот се одржа во општинската сала „Бели Мугри“.

Пред едночасовното концертирање на двајцата велемајстори на клавир настапи и Љубица Малинова ,дванаесет годишната ученичка во VII одделение на ООМУ „Стефан Гајдов“ , во класата на проф. Габриела Бачманова. Малинова ја изведе композцијата „Rondo ala Turka“ од W.A. Mozzart.

Потоа на клавирот на сцената следеше настапот на двајцата млади виртуози чие концертирање во повеќе наврати беше наградувано со громогласни аплаузи на публиката.

Ова е прв Новогодишно божиќен концерт на класична музика што го организираа Општина Велес и Ротари клуб Велес./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.