Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Со наградите „Најатрактивна претстава“ и „Најдобра машка улога“ која ја освои Кире Ацевски се врати во Велес Драмската театарска трупа „Словото“ од интернационалниот фестивал на поетичен театар што се одржа во воениот клуб во Русе, Бугарија во период од 19-21 мај.

Театарска трупа „Словото“ на фестивалот кој го носеше насловот „Борба и обич“ учествуваше со перформанс насловен како „Пранги“ кој обработува неколку теми што меѓусебно се испреплетуваат, а во меѓувреме ја опишува и ситуацијата за тоа што се случувало во Македонија за време на турското ропство.

Перформансот е во режија на Весна Димитрова – Бобевски, а во него учествуваа: Кире Ацевски, Емилија Алексовска, Андријан Ѓорѓиев, Магдалена Арсовска и Марија Недева. Аудио-визуелниот дел на перформансот беше изработен од студентот на филмска режија Александар Арсовски.

На овој фестивал трупата застана рамо до рамо со студентите по актерска игра од Пловдив. Фестивалот, што е под покровителство на вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов, годинава имаше натпреварувачки трупи и групи од Украина, Бугарија, Србија и Македонија./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.