Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

naslovna fin

И вечерта на лауреатите на годинешните 55 Рацинови средби се одржа во велешки театар „Јордан Хаџи Константинов Џинот“. Таа беше посветена на добитниците на признанијата што манифестацијата ги доделува и тоа за издадено прозно дело, помеѓу две нејзини изданија, за особен придонес во промоцијата на македонскиот јазик надвор од границите на државата како и за промоција од страна на млади лица на ликот и делото на Кочо Солев Рацин преку пишување на пораки на социјалната мрежа Фејзбук.

Racinovizatvoranje1

Рациновото признание за 2018 година на писателот Игор Станојоски за романот „Диссомнии“, во издание на „Антолог“ му го доделија Градоначалникот на Велес,Аце Коцевски и проф. д-р Христо Петрески член на жири комисијата го доделија престижното Рациново Признание.

RacinovoStanojoski fin

Станојоски соопшти дека прв пат учествува на манифестацијата Рацинови средби и вети дека нема да пропушти ниту една од наредните како што рече поради исклучителниот квалитет што го поседува и реномираноста како дома така и надвор од границите на Република Македонија.

RacinoviStanojoski1 fin

- Романот обработува исклучително актуелни општествени случувања како што се обоените револуции, психолошката војна, влијанието на новите облици на пропагандата врз психологијата на поединецот во 21 век, но допира и до сосема други теми и чувствителни точки какви што се последиците од загубата на блиските луѓе, човечноста, неверството, привиденијата, народната демонологија, кревкоста на човечкиот ум и неговата зависност од сонот, рече Станојоски.

RacinoviHrvatki fin

Почесното Рациново признание беше доделено на авторките на „ Хрватско - македонскиот речник“ во издание на „Матица Хрватска“ Дијана Влатковиќ и Борјана Прошев Оливер од Хрватска. Признанието им го врачија градоначалникот на Велес, Аце Коцевски, како претседател на Организацискиот одбор на Рациновите средби и проф. Д-р Људмил Спасов, член на Одборот. 

RacinovoAntologija fin

Претседателот на жири комисијата на наградата „Антологија на болката за електронска картичка со стихови објавена на социјалната мрежа Фејсбук“ и ја додели наградата на годинешната добитничка Емилија Карафилоска.

Програмата на свеченото затворање на 55 Рацинови средби започна со интерпретација на стихови на актерите на велешки театар Младен Крстевски, Кети Борисовска и Талија Настова музички придружувани од Сашко Костов. Исто така беа прикажани 23 картички од архивата на МАНУ на кои Коста Солев Рацин и ги испратил своите љубовни лирични стихови на Рахилка Фирфова.

RacinoviLjubojna fin

55 Рацинови средби ги затвори етно групата „Љубојна“./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Општина Велес ја известува јавноста дека, започнувајќи од понеделник, 24 февруари 2020 година, Друштвото за производство, промет и услуги „Стентон Градба” ДОО с. Долно Оризари – Битола, врз основа на склучен Договор со Јавно претпријатие за државни патишта, ќе започне со изведба на градежни активности на местото викано „Цуцка”, во близина на манастирите Св. Ана и Св Димитрија.

За време на градежните работи за санација на свлечиштето (одронот) на регионалниот пат Велес – Градско (транзитен дел низ Велес), сообраќајот ќе биде времено изменет.

Општина Велес апелира до учесниците во сообраќајот, како и до сите жители кои гравитираат кон овој дел од градот, за внимателно управување со моторните возила и движење на пешаците и почитување на поставената вертикална сигнализација (сообраќајни знаци и дополнителни информативни табли).

Со почит,

Општина Велес

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново