Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

kvadricikl fin

Мало теренско возило квадрицикл доби Националната установа „Стоби”, за потребите на вработените донирано од Фондацијата „Балканско наследство”. На античкиот локалитет интензивно се работи. Летните школи се во тек. Осумнаесет студенти од повеќе земји ископуваат и во викенд имаат екскурзии.

-Соработуваме со нив и заеднички организираме меѓународни летни школи за археологија и конзервација, на кои доаѓаат студенти од целиот свет. Ова мало теренско возило е за наши потреби бидејќи досега за завршување на некои обврски сме губеле доста време. Не е исклучена можноста во иднина да се користи и од туристи, ако има интерес за такво нешто, рече Мишко Тутковски, в.д директор.

Фондацијата „Балканско наследство” во изминатите осум години има реализирано и други донации во овој локалитет, како археолошки ископувања, конзервација на мозаици, мебел, фотоапарати и слично.

 

Поврзани вести

300x250 web banner Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 26/07/2019 година.