Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Со една и единствена цел да се подигне свеста кај граѓаните за поддршка на болните од ретката болест „Пулмонална (белодробна) хипертензија“, викендов, членовите на спортското планинарско друштво „Зелен рај“ од Велес се искачија на врвот Љута на планината Кадиица.

Тие ја добија поддршката од уште триесетина планинари од планинарските друштва „Чеплес“, „Металург“ и „Пелистер“ кои се приклучија на ова викенд планинарење и искачувањето на планината.

Планинарите дводневното дружење и искачување го реализираа под мотото „Качи се на врв, земи здив – за живот“. Тие на овој начин упатија јасна порака дека викенд престој во природа и дишење на чист воздух е голема здравствена предност како за заболените од ретката болест „Пулмонална (белодробна) хипертензија“ така и за сите останати граѓани, вљубеници во природата.

- Настанот беше успешно реализиран со несебична поддршка од најхуманата општина во РМ, Општина Чашка и нејзиниот градоначалник. Упатувам огромна благодарност до сите што учествуваа во реализацијата на планинарењето и ја поддржаа нашата иницијатива преку планинарење да потсетиме на болните од ретката болест и да поттикнеме што поголем број на граѓани да помагаат или да го користат своето слободно време во природа, рече Зоран Игновски претседател на СПД „Зелен рај“./У.Ј

 

 

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.