Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Демир Капија, дел од богатата историја, место каде се врзуваат виното и љубовта, каде се спојуваат медитеранската и умерено континенталната клима со дури 280 сончеви денови во годината. Богато приридно и историско наследство. Мостот на историјата, како што се нарекува во овој крај, крие во себе многу историски приказни за кои се жедни туристите.

Приказната за транспортирањето на околу 70.000 Евреи од Солун кон “Аушвиц“ во 1943 година, е само една од нив. Музејот на Вино Демир Капија е еден од четирите вакви музеи во Европа, кои се посветени на виното, како и винските археолошките експонати. Но она што навистина предизвикува внимание е долината на кактусите.

Со изградбата на новиот автопат за Демир Капија се отвора нова туристичка карта, повеќе туристи но и инвеститори. Така да деновиве градот доби и нов хотел, каде ресторанскиот дел е веќе пуштен во употреба. Катерина Митревска инвеститор, соопштува дека врз основа на спроведена анализа, изборот падна на локација во општина Демир Капија.

Убавините на Демиркаписката Клисура претставуваат вистинска атракција за туристите кои се воодушевени од природата, карпите, кањонот,прекрасната флора и фауна. За развој на туризмот придонесуваат природните раритети ,спелеолошките појави кои се создадени во варовничките маси на клисурата. Во Демиркаписко има голем број пештери. Беловодица, Горни и Долни Змејовец се само дел од бисерите на овој крај кои на тамошното население им се добро познати, но сепак не се доволно истражени и понудени како туристичка атракција./Б.Н.Т

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.