Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

bebragrozje

До празникот Свети Трифун, кога практично започнуваат лозарските работи од новата производна сезона лозаропоризводителите кои го продале грозјето во домашна винарија ќе ги добијат дополнителните субвенции од 1 денар за килограм. Ова го потврди премиерот Зоран Заев, одговарајќи на пратеничко прашање од Панчо Минов.

Пратеникот Минов смета дека тоа е задоволителен рок за лозаропроизводителите

„Ми беше одговорено дека не може субвенциите да се исплатат до нова година, од причина што сеуште се аплицира. Ветување е дека до 14 февруари ќе биде завршена исплатата. За нашиот лозарски крај тоа ќе значи многу“ вели пратеникот Минов.

Откако производителите на грозје добија ветување за исплата на субвенциите,  за нив сеуште проблем е исплатата на долгот од визбите. „Стефан вајнари“ им доли 400 илјади евра, но сопственичката на оваа винарија ја развлекувала пред стечајната постапка.

Пратеникот информира дека се прават напори пари да добијат и лозарите кои грозјето го предале во неготинската винарија „Повардарие“ во 2015 и 2016 година и во „Стефанс вајнари“.

„Ми беше ветено дека лично премиерот, преку министерот за земјоделство ќе се ангажира. И целта е да се најде солуција Повардатрие да ја исплати 2016 година за која долгот е од 100 илјади евра, а долгот за 2015 да се исплати по добивањето на субвенции од државата“ нагласи Минов.

Најдоцна до 25 декември годинава, лозарите кои грозје предале во домашните винарии е потребно да аплицираат во подрачните единици за дополнителните субвенции./A.Д

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.