Основен суд во Кавадарци го прогласи за виновен и го осуди со казна од два месеци затвор градоначалникот на општина Кавадарци Александар Панов. Судот вака одлучи по кривичното дело поткуп при избори и гласање за кое Панов беше обвинет.

Градоначалникот на Кавадарци Александар Панов денеска на судското рочиште ги отфрли обвинувањата кои му се ставаат на товар за изборен поткуп за време на предвремените парламентарни избори во декември минатата година.

Никој не е повреден во пожарот кој ноќеска околу полноќ избувнал во стан во новиот центар на Кавадарци. 

Локалната власт деновиве ги соопшти бројките на поднесени и легализирани дивоградби на подрачјето на општина Кавадарци. Во првиот бран на поднесени граѓански документи за легализација на дивоизградени објекти, во 2011 година, Кавадарчани поднеле 7500 барања. Пет години подоцна ,во 2016 година, граѓаните поднеле нови 1.500 до 2000 барања,што значи дека вкупниот број на поднесени барања изнесува над девет илјади.

Долгиот сушен период кој ја зафати земјава негативно се одразува здравјето на земјоделските култури. На удар се виновата лоза, градинарските но и овошните култури.

„Најостро ги демантираме денешните тврдења на ВМРО-ДПМНЕ од Кавадарци дека Владата планира да гради бегалски кампови, од кои еден и во Кавадарци. Ова е чиста ЛАГА и ГРУБА МАНИПУЛАЦИЈА со јавноста и граѓаните на Кавадарци“ – пишуваат од ОО на СДСМ во Кавадарци.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.