Само половина час траеше денешната 53-та редовна седница на советот на општина Кавадарци. Без многу дискусија советниците разгледаа и одлучуваа по дваесетина точки.

Од 30 до сто отсто е мрзнењето на окцата кај виновата лоза од поларниот бран со кој беше зафатена Тиквешијата и земјава. Овие податоци ги соопштија од Агенцијата за поттикнување на развојот во земјоделството Кавадарци, по направените теренски проверки за степенот на мрзнење на лозјата.

Податоците од Центарот за јавно здравје Кавадарци покажуваат дека 95 отсто од населението во Тиквешијата пие исправна вода. Единствено проблем има со водата од селските водоводи и селските чешми.

Од храмот Свети Димитрија во Кавадарци денеска алармираа  дека непознат измамник, кој најверојатно не е од овој крај, изминативе денови ги псоетувал домовите на кавадарчани и им продавал верски календари.

Дваесет и пет годишниот Никола Мантев од Кавадарци беше најсреќен меѓу десетината момчиња кои скокнаа по светиот крст во водата на реката Луда Мара во Кавадарци.

Се намалува бројот на нови заболени од грип покажуваат податоците од кавадаречкиот центар за јавно здравје. Споредено со периодот пред и после новогодишните празници евидентно е дека грипот попушта.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.