Кавадарци не дозволува да се вршат геолошки истражувања на минерални суровини на локалитетот Матушница. На денешната седница советот даде негативно мислење по барањето од Министерството за животна средина и просторно планирање да се произнесе околу евентуалното ископување со цел истражување на минерални суровини.

Еколошкото друштво „Еко живот“ од Кавадарци денеска од новата локална власт побара да донесе локален еколошки акционен план. Екологистите нагласуваат дека тоа е законска обврска на општината, а го нема  со години. Еколошкиот план, велат тие, е од големо значење за животната средина.

Над 180 мигрограми на метар кубен е нивото на суспендирани ПМ10 честички во воздухот во Кавадарци. Ова е неколу пати повисоко ниво од максимално дозволените 50 мигрограми на метар кубен. Ваквите податоци кои доаѓаат од мерната станица на Министерството за животна средина и просторно планирање во Кавадарци покажуваат дека кавадарчани континуирано дишат загаден воздух.

Проектот кој во предизборната кампања беше приоритет за градоначалникот Митко Јанчев од утре стартува и официјално. Преку овој проект  граѓаните ќе имаат полесен пристап до општината, а таа брзо и полесно ќе ги решава проблемите, смета првиот човек на Кавадарци.

Возниот парк на кавадаречката болница е збогатен со ново санитетско возило за транспорт на пациенти. Возилото марка Пежо опремено со потребната медицинска опрема е донација од кавадаречката компанија ИГМ Трејд и е во вредност од 33 илјади евра.

 

Вечерва избувнал пожар во стара куќа во центарот на Кавадарци. Благодарение на брзата и навремена интервенција на противпожарната единица е спречено ширење на пламените јазици на соседните куќи кои исто така биле стари и опасноста од бро опожарување била голема.

„Интервениравме со две возила и тројца пожарникари. Помош при гасењето на пожарот добивме и од противпожарната единица на компанијата Кожувчанка со едно возило и тројца пожарникари. Успеавме да го локализираме и изгаснеме пожарот. Не дозволивме пламенот да се прошири и на соседните куќи“ рече командирот на кавадаречката противпожарна единици, Илчо Богевски.

Според првичните информации причина за пожарот најверојатно е дотрајаната електрична инсталација.

Од противпожарната единица апелираат до граѓаните да бидат внимателни посебно кај постарите куќи со стара електрична инсталација. Исто така се апелира сега за време на грејната сезона редовно да се чистат оџаците, бидејќи деновиве поради неисчистен оџак интервенирале при четири опожарени оџаци во еден ден./ А.Д

Поврзани вести

 

Вчера и денеска во ЈКП Дервен се испита причината за краткиот прекин на испорака на вода на ЈЗУ Болница – Велес на ден 20.02.2018 година.

Утврдено е дека екипа на Сектор Водовод работела на замена на вентил на ул. Љубљанска, поради што морале да го затворат вентилот на линијата од која од оваа страна се снабдува со вода болницата.

Но, лицето кое го затворило вентилот заради активностите на ул. Љубљанска, со крајна небрежност истото го сторило без да провери дека вентилот од втората доводна линија од страната на Којник бил исто така затворен, а што морал да го стори пред да го затвори вентилот од првата доводна линија. На овој начин ги затворил двата вентила од двете доводни линии и предзвикал краток прекин на водоснабдувањето во болницата во времетраење од 10-15 минути, по што било интервенирано и воспоставено нормално водоснабдување.

Како резултат на горенаведеното, во ЈКП Дервен во тек е постапка за утврдување на дисциплинска одговорност на соодветно лице, кон кое ќе бидат преземени строги дисциплински мерки.

Значи, не станува збор за намерно исклучување на водата на болницата, или исклучување со дадена наредба, бидејќи за тоа нема причини.

Реакциите на јавноста се оправдани и очекувани. Сепак, коментарите на социјалните мрежи кои имаат намера да прикажат пред јавноста дека наведениот проблем е намерено предизвикан, смислен и сл. и дека некој сака свесно да предизвика проблем се неточни и злонамерни.

Со почит,
ЈКП Дервен

Најново