Stevo625 милиони евра директни странски инвестиции кога ја добивме поканата за НАТО, а со влезот во НАТО и ЕУ  ќе ни се отворат многу фондови. Со НАТО добиваме меѓународно безбедни граници. Сите не интересира подобар животен стандард. Да ги задржиме младите во земјава. Мојот избор ќе значи продолжување по овој успешен пат“ им порача меѓу другото вечерва од трибина на кавадарчани кандидатот за претседател, Стево Пендаровски.

filipce kavadarci1Болницата во Кавадарци нема да биде затворена - потврди денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој присуствуваше во оваа здравствена установа на одбележувањето на светскиот ден на здравјето 7 ми април  и рече дека ќе продолжи трансформацијата во регионален центар на оваа болница.

nikolovski

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, исплати 77 милиони денари на 2.048 лозари по основ на долгот што винарските визби го имаат кон лозарите за предаденото грозје oд 2014 година до  2016 година. Во списокот на винарски визби кои за посочениот период имаат долг кон лозарите спаѓаат и винарниците „Повардарие“ и „Стефанс винарија“, и сите други винарски визби кои што во истиот период биле регистрирани како винарници во регистарот на МЗШВ. 

kavadarci finfin

Во напуштена куќа на улица „Рајна Соколова“ во Кавадарци полицијата открила поголема количина на катран. Опијатното средство било откриено вчера, 3 април, доцна попладнето и било спакувано во 10 канти што тежеле по 10 килограми.

shteti od izmrznuvanje kaj praskite

Ниските утрински температури направија штети кај праските и кајсиите во насади во Тиквешко. Од Агенцијата за поттикнување на развојот на земјоделството во Кавадарци велат дека засега нема штети кај виновата лоза.

slik1

Само проверени вести со факти можат да информираат, е пораката содржана во шеснаесет медиумски производи, осум телевизиски прилози и осум новинарски текстови  за веб портал,  со актуелни теми создадени од  осумдесет и четири средношколци од Кавадарци и Велес. Тие во изминативе шест месеци беа вклучени во проектот „Читај меѓу редови“ што го реализираше Фондација „Фокус“ од Велес, во гимназиите „Добри Даскалов“ од Кавадарци и „Кочо Рацин“ од Велес.

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново