Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Лозарите од Тиквешијата чие грозје не е сеуште исплатено утринава дојдоа по парите. Ги блокираа двете капии на винарската визба „Повардарие“ од Неготино. Тие се револтирани поради односот на винаријата и долгото тактизирање.

„Протестираме бидејќо визбата не го почитува договорот кој што е потпишан, има луѓе со неисплатени обврски од 2014 година, проблемот е едноставен треба да ни платат. Трпението ни е при крај. Не не интересира политика. Сакаме да ни платат за она што чесно сме го заработиле“ рече Илија Јанчев член на Иницијативниот одбор за протестот.

Винаријата пред извесен период поднесе кривични пријави против министерот за земјоделство бидејќи биле приморани да откупат поголеми количини на грозје од тоа што реално можеле да купат. Денеска од визбата не го кажаа својот став и не соопштија до кога лозарите да ги чекаат своите пари./А.Д

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.