Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Средовечна жена од Неготино завчера била касната од змија. По укажаната помош во кавадаречката болница била пренесена на инфективната клиника во Скопје.

Според кажувањето на лекарите, жената најверојатно е касната додека работела на нива иако носела ракавици. Лекарска помош побарала неколку часа подоцна.

„ Жената ја примивме во болницата, доби серум и на почетокот немаше некои посебни симптоми. Но, по околу два часа имаше визуелни халуцинации. Не сакавме да ризикуваме и во придружба на анестезиолог ја препративме на Инфективната клиника во Скопје, поради можни задоцнети реакции – рече директорот на кавадаречката болница д-р Диме Коцев.

Лекарите апелираат до граѓаните да бидат внимателни кога работат на нивите и се движат во природа, бидејќи змискиот отров е најсилен во овој период./A.Д

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.