Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Две жени од Велес, триесет и пет годишната А.Н. и триесет и две годишната Л.Б. се здобиле со телесни повреди додека се возеле во автобус со кој патувале на работното место до кавадаречката фирма „Дрекселмајер“ вчера околу 14.30 часот. Сообраќајката се случила на регионалниот пат Кавадарци - Росоман. На двете работнички им била укажана лекарска помош по што биле пуштени на домашно лекување.

Во сообраќајната несреќа учествувале двата автобуси на фирмата превезувач „Екстра бус“ од Кавадарци поточно еден од марката „Сетра“ управуван од четириесет и две годишниот С.И и вториот од марката „Мерцедес“ управуван од триесет и шест годишниот Б.Р. како и товарно моторно возило марка „Форд транзит“ со скопски регистарски таблички управувано од тиесет и две годишниот скопјанец А.А.

Според работниците кои се возеле, првиот автобус удрил во товарното возило а потоа во него удрил вториот автобус. Освен полесно повредените за среќа нема тешко повредени работници на кавадаречки „Дрекселмајер“.

Увид на местото на настанот изврши екипа од полициска станица во Кавадарци. Утврдена е причинета материјална штета на моторните возила. До незгодата е дојдено поради недржење безбедно растораније од едно до друго возило од страна на возачите, соопштија денеска од СВР Велес./У.Ј

Поврзани вести

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер
Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Возачка дозвола „В“ - категорија
  • Познавање на англиски јазик и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност
  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес с. Долно Оризари бб, Велес 1400 задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 15/11/2017 година.

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/11/2017 година.

Најново