Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Единаесет деца на возраст од 2 до 16 години со дијабетес, од трите општини Велес, Чашка и Градско, добија дигитални глукометри откако општините и општествено одговорни фирми донираа средства за набавка на апаратите за мерење на шекер во крвта. Тоа се апарати кои се поврзуваат на мобилен телефон преку апликација и директно со профил за да можат, родителите и лекарите, да ги следат резултатите од секое мерење на шекерот во крвта што децата ќе ја направат во текот на денот. Најмалото дете е на двегодишна возраст од селото Горно Јаболчиште.

- Сега ќе биде многу е поедноставно со овие дигитализирани апарати бидејќи родителот ќе биде безгрижен додека детето е на училиште затоа што не ќе мора постојано да биде со него туку само ке треба да следи на телефон што се случува. Засега глукометрите даваат само податок пишан но фирмата што ги произведува апаратите ги развива за набрзо да дадат и звучен сигнал кога детето на пример е во хипер фаза преку апликацијата на мобилниот телефон. Овој апарат не е само за деца туку и за возрасни но ние обезбедивме донации па одлучивме да почнеме да ги опремуваме децата, рече Димче Велев претседател на Здружението на дијабетичари „Лилипоп шекерче“ во Велес.

Всушност донациите што ги собра ова граѓанско здружение се за лентите со кои апаратите го мерат присуството на шекер во крвта на дијабетичарите. Апаратите се добиваат гратис. Лентите за еден месец чинат 2.100 денари.

- Здружението нема да запре туку откако ќе ги таргетираме инсулин зависните граѓани а се социјално немоќни ќе им доделиме прв дигитален глукометар. Тоа е новина кај нас додека во светот е излезена четврта генерација на дигитален глукометар со многу развиени перформанси за мерење на шекер во крв, додаде Велев.

Глукометрите на децата им беа поделени на едукативна работилница на која присуствуваа и нивните родители и следеа како се врши мерењето на шекерот во крвта. Потоа сите апарати беа поврзани со апликацијата на нивните мобилни телефони./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.