Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

DSC 0620 2

Денот кога ќе се погребаат посмртните останки на трите малолетни деца што го загубија животот во пожарот во нивниот дом е прогласен за Ден на жалост во Велес. Знамињата поставени на јарболите и столбовите низ градските улици ќе бидат истакнати на половина копје, сите културни и спортски манифестации ќе се одложат, а угостителските објекти ќе емитуваат сериозна музика. Вака одлучи Советот на Општина Велес на итната и вонредна седница што ја одржа вечерва,четврток 21 јуни.

-Во мое лично име и во име на Советот и сите граѓани, изрази на длабоко сочувство до семејството, роднините и пријателите за огромната и ненадоместлива загуба што се случи по пожарот во текот на вчерашниот ден. , рече градоначалникот Аце Коцевски образложувајќи го неговиот предлог.

DSC 0621 1

Седницата започна со едноминутно молчење во израз на почит кон трагично загинатите деца. Советот на Општина Велес донесе решение на семејството на Никола Давчевски да му се додели еднократна парична помош во висина од 100.000 денари, општината ќе ги покрие трошоците за обезбедување гробно место во висина од околу 13.000 денари и како што информираше

DSC 0626 1

Градоначалникот Коцевски тој веќе договорил со директорот на ЈКП „Дервен“, Стефан Антониевски, братот на несреќно починатите дечиња да се вработи во јавното-комунално претпријатие.

Посмртните останки на трагично загинатите дечиња ќе бидат погребани утре на градските гробишта во Раштани./У.Ј

 

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.