Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Perks fin

„На секое дете му е потребна љубов“ порача Бенџмин Перкс,претставник на канцеларијата на УНИЦЕФ во Македонија на промоцијата во Велес на кампањата „На секое дете му треба семејство“. Тој ги информираше присутните граѓани за улогата на згрижувачките семејства и придобивките од хуманоста за целиот град и државата.

Промотивниот настан се случи во Амфитеатарот на Младински парк ,во четвртокот на 12 јули, кога Перкс упати апел до велешани да се вклучат во акцијата и да донесат радост во животот на децата без родители.

Претседателот на Советот на Општина Велес, Душко Петров ги соопшти активностите што ги превзема општината за децата без родители.

Dusko fin

- Наша обврска е да им создадеме добри услови за среќно и безгрижно детство. Како општина ова постојано го докажуваме преку различен број на активности како што е финансиската поддршка на деца без родители и родителска грижа, поддршка за талентирани ученици од социјално загрозените семејства, новогодишни подароци на децата без родители и многу други активности,рече Петров.

zgizuvaci finПрисутните граѓани имаа можност да ги слушнат искуствата на две семејства кои се познати згрижувачи на деца без родители во градот. Нив ги презентираа Марина Аврамова и Исмаил Дурмишовски. За предноста на оваа алтернативна мерка зборуваше Нада Трајковска од Центарот за социјална работа во Велес.

publika finАкцијата трае и во неа можат да се вклучат граѓаните кои се подготвени да ги отворат своите домови и да ја споделат својата љубов со децата на кои тие им се неопходно потребни. Пријавувањето на заинтересираните е на телефонскиот контакт број 15 133./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.