Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Mateja scena

Велес има млади уметници кои творат во разни сфери на уметноста, но нема соодветен простор на кој можат да се изразат. Единствена сцена на располагање им е салата „Бели Мугри“.  Петар Андреев е ученик од четврта година во Гимназијата, режисер на претставата „Ревизор“ што ја подготвија учениците за последниот патронен празник на Гимназијата „Кочо Рацин“. Вели дека им требало два месеци за да ја подготват претставата. Работеле во просторот на училишната библиотека.

-Условите се такви какви што се. Играме во салата „Бели Мугри“. За условите таму не можам да кажам дека се во најдобар ред. На пример, рефлекторите не функционираат најдобро, на сцената има реквизити кои го попречуваат играњето на претставата а не може да се отстранат, рече Андреев.

Кире Ацевски е ученик во четврта година во Гимназијата, а по завршување на гимназиското образование сака да го продолжи школувањето на Фаултетот за драмски уметности. Тој е шест и пол години на сцена, како актер аматер. Вели дека условите за играње на претстава во салата „Бели Мугри“ не се како тие во театарот.

-Голем проблем е што во салата „Бели Мугри“ има само еден излез за на сцена. Доколку се направат промени, тоа ќе биде поттик за многу млади луѓе да се приклучат кон аматерските групи, рече Ацевски.

Mateja scena2 fin

Директорот на Театар „ЈХК Џинот“ дава изјава на тимот на „Читај и меѓу редови“

Директорот на велешки театар „Јордан Хаџи Константинов Џинот“ Александар Ивановски некогаш бил дел од младинската алтернативна сцена во градот. Според него условите не требало да ги поколебаат младите да го покажат својот уметнички потенцијал.

- И ние кога работевме исто така беше гужва за простор. Во тогашниот Пионерски дом немаше греење, неонките се истите до ден денеска, седиштата беа ужас, сега се направени подобро и од нашите, подот беше крцкав со дупки, објаснува режисерот Ивановски.

Директорот на Локалната библиотека „Гоце Делчев“ во чиј објект се наоѓа салата „Бели Мугри“, Игор Крајчев пак вели дека условите не се соодветни а младите од година во година прават технички покомплицирани претстави.

Mateja scena3

Директорот на ЛБ „Гоце Делчев“, Игор Крајчев

-Учениците имаат се поголеми барања , прават покомплицирани сцени. Треба што побрзо да се активира таа сала и тој младински аматерски театар ќе биде една многу голема и значајна инјекција на културниот живот во Велес, додаде Крајчев.

Актерката и режисерка Слободанка Чичевска долги години работи со младите талентирани деца. И таа смета дека нема соодветен простор.

Mateja scena4

Актерката и режисерка Чичевска и дава изјава на ученичката Матеја Несторова

-Мислам дека младите во последните години нема простор во градот каде можат да го изразат својот креативен потенцијал. Затоа што колку и да сакаат треба да имаат и простор каде би го правеле сето тоа, рече Чичевска.

Со преуредување на објектот во кој е сместена Градската библиотека ќе се создаде простор за уметничко изразување на младите вели градоначалникот на Велес, Аце Коцевски.

Mateja scena5

Тимот на „Читај и меѓу редови“ зема изјави од Градоначалникот на Велес, Аце Коцевски 

-Сакаме да создадеме Младински креативен центар и тој простор да го дадеме на располагање на сите млади креативци да можат своите идеи да ги реализираат. Планираме да направиме одредени зафати , партерно да го уредиме просторот од левата страна на објектот за да може некои настани да се прават и надвор од него. Внатре во салата да интервенираме со спуштање на сцената бидејќи сега е малку дигната повеќе од колку што треба и да направиме одредени зафати на самата сцена за да може несметано претставите да се одигруваат. Просториите во приземниот дел на библиотеката ќе бидат ослободени за да служат како гримиорни и како простории каде ќе можат да вежбаат младите уметници, додаде Коцевски.

Младите уметници од Велес не се откажуваат, бараат соодветна алтернативна сцена. Додека не ја добијат ќе играат ако треба и на отворено.

Автор: Матеа Несторова, ученичка во СОУ „Гимназија Кочо Рацин“
Во подготовката на текстот помагаа: Марија Давчева, Јана Гулева, Вероника Кузманова и Ребека Николова ученички во СОУ „Гимназија Кочо Рацин“.

slika

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.