Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

 

Maksim fin

Пратениците во Собранието на Република Северна Македонија едногласно со 81 глас „за“ го избраа Максим Ацевски за главен државен ревизор откако беше предложен од собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата. Ацевски даде свечена заклетва според која професионално, одговорно и транспарентно ќе го раководи Државниот завод за ревизија.

Максим Ацевски е дипломиран економист од Велес со осумнаесет годишно работно искуство во ДЗР. Претходно тој тринаесет години беше раководител на одделението за финансии и буџет на Општина Велес и на Подрачната единица на Министерството за финансии во Велес.

Како експерт за отчетно, транспарентно и одговорно работење Ацевски во последната деценија ги јакнеше капацитетите на граѓанските организации и особено на државната администрација во делот на јавните набавки.

Ова е втора значајна функција на државно ниво на која во моментов се наоѓа велешанец откако за заменик претседател за економски прашања, во актуелната Влада, беше именуван стопанственикот Кочо Анѓушев./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново