Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Velespanoramaodavion fin

14.08.2020 година

Од почетокот на епидемијата со Ковид 19 во Општина Велес има вкупно 241 заразени граѓани, од нив 200 се оздравени и 13 починати лица. Во дневната статистика што за петок, 14 август, ќе ја објави Министерството за здравство, се очекува да бидат регистрирани три новозаразени граѓани од Велес во изминатите 24 часа. Бројот во меѓу време можно е да се промени.

Исто така на територијата на Општина Велес активни се 28 лица од кои 23 се лекуваат дома додека пет на Инфективното одделение во Општа болница Велес.

Во изминатите тринаесет дена од месец август евидентирани се 19 новозаразени и 11 оздравени велешани од Ковид 19.

Kocevski fin

-Денеска на Инфективното одделение во Општа болница Велес се лекуваат вкупно 16 пациенти. Двајца се негативни и еден не е потврден, пет од вкупниот број на хоспитализирани се од Велес, а другите 11 од Кавадарци. Во текот на вчерашниот ден еден пациент жител на Кавадарци и еден на Свети Николе со потешка слика се препратени на третман во Инфективна клиника во Скопје. Три медицински сестри во моментот од велешката болница се на испомош во Градската Општа Болница „8 Септември” во Скопје, рече градоначалникот Аце Коцевски.

Тој овие податоци ги соопшти претпладнево, по завршување на 22 седница на Општинскиот кризен штаб.

На седницата исто така било соопштено дека во периодот од 8 август до 14 август полицијата казнила 109 граѓани за неносење на заштитна маска./У.Ј

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново