Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Maraton naslovna fin

Триста и четириесет натпреварувачи од Велес, од државата и од странство учествуваа на третиот Велешкиот полумаратон што се одржа во неделата на 4 ноември во Градски парк. Со неговото одржување започна одбележувањето на најзначајниот празник на Велес, 9 Ноември.
Во официјалниот дел во должина од 21 километар титулата најдобар во машка конкуренција ја понесе Ненад Живковиќ од атлетскиот рекреативен клуб "Маратонец"од Крушевац, Република Србија. Во женска конкуренција најбрза беше Тања Велјановска Савовска од клубот "Делта".

Во рамките на рекреативната трка во должина од 5 км први на целта пристигнаа Кристијан Наумовски и Рената Соколовска.

Mijalce fin

- Би сакал да го изразам своето задоволство што дури 340 натпреварувачи од земјава и странство учествуваа на велешкиот полумаратон и придонесоа за успехот на оваа масовна спортска манифестација. Мартонот го организиравме во соработка со група граѓани предводени од Мијалчо Андонов. Би сакал јавно да им упатам багодарност за одличната организација и нивниот придонес за афирмацијата на спортот во Велес и Македонија, рече Градоначалникот Аце Коцевски.

На маратонот учествуваше и Градоначалничката на Крушевац, Република Србија Јасмина Палуровиќ. Крушевац е познат град по слични натпревари.

- Навистина ме радува што годинава полумаратонот беше со најголем број на учесници досега со што се вбројува меѓу првите 3 најмасовни манифестации во овој спорт во Македонија, додаде Коцевски.

maraton2 fin

Градоначалникот констатираше дека токму масовноста на учесниците во спортскиот натпревар го најавила успешниот старт на годинешните одбележувања по повод 9 ноември./У.Ј

 

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.