Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ZRDBabunaDojran1

20.07.2020

Од државното првенство во риболов на пливка во категорија У-15, што викендов се одржа на Дојранско езеро, тимот на Здружението на спортски риболовци „Бабуна“ од Велес се врати со медали, две дипломи и два пехари за освоени две први места.

Младите надежи на Велес во спортски риболов се најдобри во државата. Тие го освоија прво место во категоријата екипа.

Исто така, во оваа категорија, и најдобриот млад спортски риболовец е велешанец.

 

Тоа е Давид Николов, член на подмладокот на ЗСР „Бабуна“. Тој во поединечна конкуренција го освои првото место.

ZRDBabunaDojran2

Давид Николов го држи пехарот и дипломата за државен првак во категорија У-15

- Подмладокот на здружението не израдува и ни влеа надеж дека имаме квалитетни наследници со кои можеме да настапуваме како дома така и натпревари во странство, рече Никола Џампалов од ЗСП „Бабуна“.

На наградените на државното првенство во риболов на пливка во категорија У-15 им следуваат награди и од Агенцијата за млади и спорт./С.А

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново