Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

EU Huavej fin

И покрај повиците на американскиот претседател Доналд Трамп да му се забрани пристап на кинескиот гигант Хуавеј, Европската Комисија одлуката ќе им ја остави на земјите членки.

Европската извршна власт денеска треба да објави препорака до земјите членки за справување со ризиците од технологиите на Хуавеј, меѓу другото преку засилена соработка. Минатата година, САД алармираше дека Хуавеј претставува сериозен ризик за западните земји, и дека официјален Пекинг го користи својот технолошки производ за шпионажа.

Во документот кој треба да се објави денеска ЕК би требало да им препорача на земјите членки на ЕУ подобро да се координираат и да ја зајакнат размената на информации во однос, меѓу другото, на предметите конектирани на интернет или пак 5Г опремите. ЕК нема да бара забрана за Хуавеј, но ќе им ја остави таа можност на земјите доколку сметаат дека нивната национална безбедност е загрозена.

Неодамна Комисија објави и низа препораки за нова европска стратегија кон Кина, документ во кој првпат Пекинг се ословува како системски ривал и конкурент и кој сигнализира поцврст став на европските институции кон кинеските инвестиции после децении отворен пазар.

Истовремено во Париз кинескиот претседател Си Џинпинг ќе оствари средба денеска со Ангела Меркел, Емануел Макрон и Жан-Клод Јункер, во пресрет на самитот ЕУ-Кина, закажан за 9 април.

 

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.