Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Андреј Грошељ, советник во постојаното претставништво на Словенија во ЕУ, ќе стане еден од првите координатори за миграција во Европската служба за надворешно дејствување (ЕЕАС).

Неговата работа како координатор во Директоратот за глобални предизвици ЕЕАС ќе биде да ги координира активностите на европската служба поврзани со миграциската криза, како и соработката со другите служби на Европската комисија.

Посебен акцент ќе биде ставен на примена на обврските кои се преземани на самитот на ЕУ - Западен Балкан од октомври 2015 година и самитот ЕУ - Африка и ЕУ - Турција, од ноември минатата година, пренесува словенечката агенција СТА.

 

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново