Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

kovid19petok fin

Во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 144 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 27
-Куманово 11
-Дебар 3
-Штип 5
-Прилеп 13
-Тетово 13
-Велес 4
-Битола 5
-Охрид 2
-Кавадарци 1
-Гостивар 8
-Гевгелија 2
-Струмица 15
-Крива Паланка 1
-Радовиш 8
-Крушево 2
-Кочани 13
-Македонски Брод 1
-Берово 2
-Виница 1
-Делчево 3
-Кичево 2
-Ресен 2

Починати се 8 лица, еден пациент од Куманово (48г), еден од Штип (65г), двајца пациенти од Прилеп (62 и 83г), еден од Тетово (69г), еден од Струмица (39г), еден од Виница (63г) и еден пациент од Кичево (56г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 97 оздравени пациенти од:

-Скопје 22
-Куманово 33
-Штип 2
-Прилеп 7
-Тетово 2
-Струга 1
-Битола 4
-Гостивар 1
-Гевгелија 1
-Струмица 1
-Крива Паланка 3
-Радовиш 1
-Крушево 1
-Кочани 4
-Македонски Брод 1
-Берово 2
-Виница 1
-Делчево 5
-Свети Николе 2
-Кичево 3

Досега во земјата се направени вкупно 172.700 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16417, бројката на оздравени пациенти е 13732, на починати е 683, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2002.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново