Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Корупцијата во трите земји е 6,3 проценти од вкупниот бруто домашен производ на 28-те земји на ЕУ.

Над 1000 милијарди евра годишно чинат ЕУ корумпираните европски земји, а Бугарија, Романија и Хрватска се најкорумпираните земји во ЕУ. Ова се открива во студија на Европскиот парламент организацијата RAND Europe, цитирано од в. “Индипендент”. Споменатата сума од 1.000 милијарди евра е еднаква на 6,3 проценти од вкупниот бруто домашен производ на 28-те. Тоа предизвика повици за создавање на Европско јавно обвинителство, бидејќи обидите да се прекинат коруптивните практики не даваат резултат. Корупцијата, која се дефинира како “злоупотреба на службената положба за лична корист”, може да варира од плаќање поткуп на државни службеници, до склучување на договори за јавни набавки. Покрај финансиски, загубите како резултат на коруптивните практики имаат и други димензии и доведуваат до повисоки нивоа на организираниот криминал и слабеење на владеењето на правото.

Извор: Локално.мк

 

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.