Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Пет лица загинаа, е еден е тешко повреден во несреќата која се случи на планини во австриската сојузна покраина Салцбург, јави австриската агенција АПА.

Несреќата се случила во местото Маникаршарт, во планините југозападно од Салцбург.

Црвениот крст соопшти дека според првите информации, групата планинари паднале во момент кога биле врзани со исто јаже.

На местото на несреќата испратени се пет спасувачки хеликоптери.

Црвениот крст наведува дека засега не е утврдена националноста на настраданите планинари.

 

Поврзани вести

 

Најново