Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Главниот уредник на онлајн изданието на турскиот опозициски весник „Џумхуриет“ Огуз Ѓувен денеска е осуден на затворска казна во времетраење од три години и еден месец, по обвинение за извршување на пропаганда во полза на терористичка организација.

Ѓувен беше уапасен во мај поради информација за сообраќајната несреќа во која загина обвинител, кој извршуваше истрага за многу случаи по воведувањето на вонредна состојба во Турција.

Во јуни тој беше ослободен со цел да му се суди од слобода. Обвинителите за случајот настојуваа тој да биде осуден на десет и пол годишна затворска казна.

Извор: MИА

 

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

 

Најново