Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

novinari fin

Убиството на Кашохи покажува зголемување на бројот на злосторства против новинарите.

Повеќе од 100 новинари и медиумски работници се убиени во 36 земји од целиот свет од почетокот на 2018 година, се вели во извештајот на невладината организација Press Emblem Campaign, во Женева.
Таа ја повика меѓународната заедница веднаш да ги испита убиствата и да ги донесе оние што се одговорни за правда пред лицето на правдата.

“За 10 месеци од оваа година, бројот на новинари веќе ги надмина бројките за изминатата година. Од јануари, 106 новинари и медиумски работници се убиени во 36 земји “, истакна организацијата, потсетувајќи дека вкупно 99 слични убиства биле регистрирани во текот на 2017 година. Првите три страни во негативното рангирање на бројот на жртви оваа година се Авганистан / 17 /, Мексико / 15 / и Јемен / 8 /.

Прогласувањето на податоците е во врска со 2 ноември, кога се слави Меѓународниот ден за раскинувањето на неказнивоста за злосторства против новинари. Генералниот секретар на Press Emblem Campaign Блез Лајта изјави дека “борбата против неказнувањето се наоѓа во центарот на борбата за човекови права”. “Националните механизми не се доволни, потребни се меѓународни истражни механизми”, рече тој. Press Emblem Campaign сметаат дека убиството на саудискиот новинар Џамал Хашоги во почетокот на овој месец во Истанбул е сведоштво за “загрижувачката зголемување на кривичните дела насочени против новинарите во светот”. Ова организација е основана во 2004 година и има консултативен статус со Обединетите нации. Статистиката што таа ја известува се однесува на убиствата на новинарите во извршувањето на нивните професионални обврски.

Извори на информации се соопштенија за печатот, ООН и невладини организации.

Извор: ТАСС

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.