Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

mogerini fin

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини по повод претстојниот Меѓународен ден за ставање крај на неказнивоста на злосторствата врз новинарите порача дека демократијата не може да опстане без слободни, разновидни и независни медиуми.

Таа ги повика сите земји од ЕУ и вон Унијата да ја исполнат својата обврска и да ги заштитат новинарите и слободата на изразување.

– Слободните медиуми се кичма на слободните општества и нивното поткопување значи поткопување на нашата сопствена слобода, изјави Федерика Могерини.

Таа оцени дека новинарите и медиумските работници ширум светот треба да инсистираат на тоа државите, претставниците на властите, корпорациите и целото општество да преземат одговорност за своите постапки.

Според Могерини, сепак има премногу новинари кои се соочуваат со закани и напади само поради фактот што си ја работат својата работа, додека извршителите на нападите остануваат неказнети.

Генералното собрание на Обединетите нации на 18 декември 2013 година го прогласи 2 ноември за Меѓународен ден за ставање крај на неказнивоста на злосторствата против новинарите со резолуцијата A/RES/68/163 на Генералното собрание. Резолуцијата ги повика земјите-членки да спроведат конкретни мерки во насока на спречување на праксата на неказнување. Датумот беше избран во чест на атентатот на двајца француски новинари во Мали на 2 ноември 2013 година.

 

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.