Дуелот Латас-Заев предизвика жестоки реакции и отвори многу прашања: за новинарската етика, непостоењето граница меѓу медиуми и партијата на власт, третманот на некои етнички заедници и можното протекување докази, анализира Дојче веле.

Tурците во Македонија денеска организираат протест по, како што велат, вчерашната навреда од страна на уредникот на телевизија Сител, Драган Павловиќ Латас. Која ја прелеала чашата.

На 11.02.2016 година во 08:30 часот, на регионалниот пат Виница-Берово, во близина на с.Лаки, сообраќајот е нормализиран.

Променливо облачно со повремени локалени врнежи од дожд, особено во западните и северните делови. Ќе дува слаб, а на повисоките места умерен ветер, претежно од западен правец.

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска попладнево се сретна со висока делегација од Чешката Република, предводена од министерот за надворешни работи на Чешката Република, Лубомир Заоралек во којашто беа и Штефан Филе, специјален пратеник на министерот за ОБСЕ и Југоисточна Европа, поранешен еврокомесар за проширување, заменик министерот за внатрешни работи на Чешка, Јири Новачек, амбасадорот на Чешката Република во Република Македонија, Мирослав Рамеш.

Доживотен затвор за Алмир Дрпљанин, обвинет за убиството на полицаецот Африм Арифи во нападот врз патролата на припадниците на мобилната единица „Алфа“, кај природно-математичкиот факултет во Скопје во ноември 2008 година. Во нападпт беа тешко повредени уште двајца полицајци. За случајот Дрпљанин, претходно во отсуство, беше осуден на доживотен затвор во 2010-та.

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 26/07/2019 година.