Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани и застои, по претежно суви коловози освен на осојничавите места.

Во наредните денови ќе преовладува стабилно време со негативни утрински температури, а дневните ќе бидат во постепен пораст.

Повелба за етичко известување за време на избори изготви Советот за етика во медиумите со цел, како што посочуваат оттаму, да се постигне навремено, вистинито и објективно информирање на јавноста за претстојните парламентарни избори.

„Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинение против службеното лице од МВР, јави Телма.

„ Силно ја осудуваме хајката и црната кампања во медиумите против европскиот посредник Питер Ван Хауте во врска со последните предлози на СДСМ за медиумски реформи.

СДСМ денеска јавно го објавија нивниот предлог закон за регулирање на медиумите. Меѓу другото тие предлагаат радиодифузерите кои емитуваат вести и дневно-информативни програми да бидат должни во нив да обезбедат непристрасно, правично и избалансирано претставување на различните политички и идеолошки гледишта.

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

Најново