И по писмото од Европската енергетска заедница, во кое се бара од македонските власти да ги испитаат сомнежите околу компаниите и бизнисмените што се обидуваат да го преземат Макпетрол, ниту една од надлежните институции во земјава не се одважи да реагира, објави А1он.

Гувернерот Богов посочи дека банките поминале низ реален стрес-тест при што покажале висока отпорност на шокови. Банкарскиот сектор е стабилен, а првиот финаnсисер Миновски, gи повика банките повторно да се фокусираат на кредитирање на компаниите.

Американската компанија Гентерм вчера во ТИРЗ Прилеп и официјално ги отвори прозводствените погони. Во фабриката ќе се произведуваат автомобилски компоненти за светските бренодви Mercedes, BMW, Volkswagen, Ford, Fiat. Инвестицјата е вредна 26 милиони евра, а за почеток ќе се вработат над 400 луѓе. Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски најави дека бројот на вработени ќе достигне 2.000 луѓе. Груевски на својот фејспук профил напиша дека фокусот на неговата партија и натаму остануваат новите вработувања.

Денес Македонија ја издаде еврообврзницата во вредност од 450 милиони евра по купонска каматна стапка од 5.625 % годишно и рочност од 7 години, што се исклучително поволни услови со оглед на сложената политичката ситуација во земјата, соопшти Министерството за финансии.

Два пати неделно од Скопскиот аеродром со „Визер“ ќе може да летате до Хановер.

Македонската влада е упорна во намерата да ја задолжи земјата за нови, најмалку 650 милиони евра. Еврообврзницата денеска повторно се најде на финансиските пазари со малку зголемена камата, пишува Дојче веле.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinetta 2019 300x250px 01

Најново