Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Рекорден број од 92 земји се приклучија на Оскарите за најдобар филм за странски јазик, објави Американската академија за филмски уметности и науки.

Меѓу натпреварувачите кои предизвикаа врева околу себе е филмот на Анџелина Џоли “Прво тие го убија татко ми” од Камбоџа, францускиот “BPM (Beats Per Minute)”, “The Insult” од Либан и “Thelma” на Јоаким Трир од Норвешка.

Шведската сатира “The Square” на режисерот Рубен Остлунд беше изненадувачки победник на филмски фестивал во Кан оваа година и, исто така, е меѓу номинираните.

За прв пат со свои филмови учествуваат Хаити ( “Ayiti Mon Amour”), Лаос ( “Dearest Sister”) и Сирија ( “Little Gandhi”).

Минатогодишниот добитник на наградата за најдобар странски филм отиде кај иранскиот режисер Асгар Фархад за “The Salesman”.

Македонија не кандидираше свој филм годинава.

Номинациите за 90-те награди “Оскар” ќе бидат објавени на 23 јануари, а церемонијата на врачување на статуетки ќе се одржи на 4-ти март.

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.