Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Многумина коментираат дека овој филм на Стивен Спилберг ќе има минимум седум номинации за Оскар, за сценарио, најдобар филм, музика, режија, главни актери но и монтажа.

Пред некој ден беше објавен и првиот трејлер за , во кој главните улоги ги тумачат оскаровците Том Хенкс и Мерил Стрип.

Во време коgа новинарството се наоѓа под обвиненија за лажни вести, прва жена истражувач во историјата на Washington Post, Кеј Грахам и уредникот Бен Бредли се обидуваат да ги објават Пентагон документите, политичко заташкување поврзано со Виетнамската војна. За да ги расветлат долго чуваните тајни, Кеј и Бен ги ризикуваат своите кариери и слободата. Филмот е инспириран од вистински настани.

Во филмот глумат и Алисон Бри, Кери Кон, Дејвид Крос, Брус Гринвуд, Трејси Летс, Боб Оденкирк, Сара Паулсон, Џеси Племонс и други. Сценариото го напишаа Хана и Џош Сингер.
„The Post“ во некои кина ќе стигне на 22 декември, а светската премиера е закажана за 21 јануари.

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново