Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

brilijantin fin

Минаа 40 години откако Оливија Њутн Џон и Џон Траволта ги освоија младите од цел свет, со мјузиклот „Брилијантин”, кој несомнено стана холивудски класик.

– Мислевме дека филмот ќе биде добро прифатен од тинејџерите за едно или две лета, но не ни замислувавме дека и 40 години подоцна интересот ќе биде ист низ цел свет, и кај публика од сите возрасти, изјави режисерот Рендал Клајзер.

Филмот е адаптација на истоимениот театарски мјузикл на Ворен Кејси и Џим Џејкобс од 1971 година, а приказната е за двајца вљубени средношколци во 50-те години. Снимањето траело два месеца и чинело шест милиони долари, а филмот заработи околу 400 милиони долари од кино билетите, со што е еден од филмските мјузикли со најголем приход во историјата.

Клајзер по „Брилијантин” сними уште неколку филмови, но ниеден не го повтори успехот, па тој во 1990-те ја напушти филмската индустрија.

Според режисерот, „Брилијантин” стана „бесмртен“ оти се занимава со универзални теми, како што се средношколската љубов и тинејџерскиот безгрижен период. Тој смета дека тоа е далеку од совршен филм, но токму таа несовршеност го направи класика.

Траволта по улогата на „лошото момче“ Дени, стана светска филмска ѕвезда. Оливија Њутн Џон, пак, ја продолжи својата музичка кариера.

Во 1982 година е снимен и „Брилијантин 2″, со Мишел Фајфер и Максвел Колфилд, но тој филм имаше далеку помал успех.

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.