Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Се предвидува дека воведувањето на самовозечките автомобили во сообраќајот ќе донесе огромна заработка во областа на продажба на стоки и услуги.
Приходите што се поврзуваат со индустријата на „автомобили без возачи“ до 2030 година на глобално ниво ќе изнесуваат 2,3 милијарди долари, проценува UBS, а 70% од заработката се однесува на продажба на стоки и услуги директно на „возачите“ кои во автономните возила ќе бидат само обични патници.
UBS предвидува дека услугите за „самовозечките такси возила“ ќе вредат 1,2 милијарди долари годишно.

Уште една стопанска гранка што ќе профитира од воведувањето на автономните возила во сообраќајот е адвертајзингот, односно рекламирањето во автомобилите.

Кога еден ден возењето ќе биде роботизирано, возачите веќе нема да бидат зафатени со управување и ќе станат идеални за целно рекламирање на производи и услуги додека се возат.

Се проценува дека рекламирањето во самовозечките автомобили годишно ќе донесе 472 милијарди долари заработка на глобално ниво.

Меѓу компаниите што ќе имаат најмногу корист од овој вид на превоз е сопственикот на IT гигантот Google – конгломератот Alphabet, за кој се проценува дека ќе капитализира околу 60% од вкупната заработка поврзана со „автомобилите без возачи“.

 

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.