Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

На аматерска снимка се гледа како младиот Мамуду Гасами без размислување почнува како Спајдермен брзо да се качува по фасадата на четирикатната зграда во Париз за да го дофати четиригодишното дете кое виси од балконот, проследено со навивање на насобраната толпа.

Весникот „Ле паризиен“ пишува дека Гасами случајно поминувал покрај зградата кога ја забележал насобраната толпа и веднаш одлучил да помогне.

„Го направив тоа затоа што тоа е дете“, ги цитира весникот неговите зборови. „Се качив … Фала му на Бога што го спасив“, вели скромномладиот имигрант.

Снимката наскоро се прошири по социјалните мрежи, заедно со коментарите од гледачите кои младиот Малиец го прогласија за висински Спајдермен.

Градоначалничката на Париз Ана Хидалго го пофали во неделата херојскиот чин на млад имигрант од Мали кој се качуваше по фасадата на една зграда во северниот дел на Париз за да спаси дете кое се клатеше висејќи од балконот на четвртиот кат, најавувајќи дека ќе му даде поддршка во неговите напори да остане во Франција.

-Честитки за Мамуду Гасами на херојскиот чин со кој спаси живот на дете – напиша на официјалниот профил на Твитер градоначалничката на Париз.
Гасами рекол дека пред неколку месеци пристигнал од Мали и дека сака да остане во Франција.

Од претседателската палата младиот херој доби покана да се сретне денес со претседателот Емануел Макрон, соопшти официјален претставник од кабинетот на францускиот претседател.

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.