Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Индонезискиот вулкан Мерапи денеска изфрли столб од пепел на околу 6 км во височина, а надлежните наведоа дека ерупцијата траела две минути.

Националната агенција за катастрофи соопшти дека нивото на предупредување од вулканот е подигнат и останува на повисоко ниво при што забранета е зоната на три километри околу вулканот.

Ерупцијата не предизвикала паника, а блискиот аеродром е отворен и понатаму.

Вулканот се наоѓа на 30 километри од центарот на Јогџакарта, на густо населениот остров Јава.

Во круг од 10 километри околу вулканот живеат 250.000 луѓе.

Во последната ерупција на Мерапи во 2010 година животот го загубија 347 луѓе.

 

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.