Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

asgardija fin

На Земјата се појави нова „вселенска држава“ под називот „Асгардија“, а нејзин прв лидер стана рускиот научник и милијардер Игор Ашурбејли. Формирањето на новата држава тој официјално го објави на свечена церемонија одржана во Виена.

– Ги формиравме сите гранки на нацијата. Можам да кажам дека се роди Асгардија, изјави милијардерот.

Без разлика што Асгардија нема никаква територија на Земјата, таа веќе има околу 200.000 граѓани кои ја поддржаа оваа идеја преку интернет, како и амбициозни планови за населби на ниската орбита на планетата и колонизација на Месечината.

Асгардија има се што е потребно за формирање држава: устав, знаме, химна и избрани претставници, а наскоро државата би требало да добие и своја нова криптовалута „солар“, за градење на економијата. Што се однесува до врските со Земјата, Ашурбејли истакна дека имаат план да изградат независна држава.

– Асгардија ќе направи инфраструктура која нема да зависи од копнениот систем. „Асгардијците“ ќе имаат преносни уреди со интегрирани пасоши, кредитни картички и традиционални смартфони.

Некои од алтруистичките планови на Ашурбејли вклучуваат обезбедување глобален интернет, пристап до асгардиски технологии, како и формирање флота за заштита на земјата од астероиди. На крај, лидерот на „вселенската држава“ нагласи дека не ја гледа Асгардија толку како држава, туку повеќе како чекор во развојот на човештвото.

Своето име држава го добила во чест на небесниот град од скандинавската митологија – „Асгард” во кој, според преданијата, живеат богови.

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.